MFCS
MFCS 2000
25th International Symposium on
Mathematical Foundations of Computer Science
August 28 - September 1, 2000
Bratislava, Slovak Republic, Europe

MFCS History

The following is an overview of the sites, program commitees, and invited speakers of the previous 24 MFCS conferences. We would appreciate if those who read this page and have a better memory and/or archive could help us to make the presented data more precise and more complete. Please, mail your corrections/suggestions to

mfcs2000@dcs.fmph.uniba.sk

List of papers presented at the past MFCS conferences is available at the University of Trier DB page.

MFCS 1972

Jablonna Near Warsaw (Poland)

MFCS 1973

Strbske Pleso, High Tatras (Czechoslovakia)

Program Committee: J. Becvar (chair), J. Gruska, I.M. Havel, J. Horejs, B. Rovan

Invited Speakers: A. Blikle (Warsaw), K. Culik (Prague), B. Domolki (Budapest), E. Engeler (Zurich), F. Geczeg (Szeged), S. Ginsburg (Los Angeles), J. Gruska (Bratislava), P. Hajek (Prague), J. Hartmanis (Ithaca), P.J. Hayes (Colchester,Essex), M. Nivat (Paris), M. Novotny (Brno), Z. Pawlak (Warsaw), C.A. Petri (Birlinghoven/Bonn), A. Salomaa (Aarhus), C.P. Schnorr (Fraknfurt am Main), P.H. Starke (Berlin)

MFCS 1974

Jadwisin near Warsaw (Poland)

Chair of Program comitee: A. Blikle

Editorial Board: P. Brinch Hansen, D. Gries, C. Moler, G. Seegmuller, N. Wirth

Invited Speakers: not specified

Speakers: J. Becvar, A. Bertoni, L. Beyga, J.A. Brzozowski, M. Yoeli, J.A. Goguen, J.W. Thatcher, E.G. Wagner, J.B. Wright, J.W. Grzymala-Busse, I.M. Havel, P. Mikulecky, K. Wagner, L. Staiger, W. Wechler, R.V. Freivald, B. Goetze, R. Klette, B. Konikowska, W. Kwasowiec

MFCS 1975

Marianske Lazne (Czechoslovakia)

Program Committee: J. Becvar (chair), M. Chytil, J. Gruska, P. Hajek, I. Havel, I.M. Havel (executive editor), J. Novak, M. Novotny, J. Praglova, A. Razek

Invited Speakers: J.M. Barzdin (Riga), P. van Emde Boas (Amsterdam), P. Hajek (Prague), M.A. Harrison (Berkeley), J. Kral (Prague), A. Mazurkiewicz (Warsaw), M. Novotny (Brno), A. Salomaa (Aarhus), P.H. Starke (Berlin), B.A. Trakhtenbrot (Novosibirsk), V. Trnkova (Prague), I.D. Zaslavskii (Yerevan)

MFCS 1976

Gdansk (Poland)

Program Committee: E. Czuchajew, P. Dembinski (vice-chair), C. Goral, W. Kwasowiec, J. Leszczylowski, W. Lipski, Jr., A. Mazurkiewicz (symposium chair), A.W. Mostowski, B. Rykaczewska, J. Winowski (program chair)

Invited Speakers: J.W. de Bakker (Amsterdam), W. Brauer (Hamburg), J.-M. Cadiou (San Jose), E.W. Dijkstra (Nuenen), A. Maggiolo-Schettini (Salerno), J. Gruska (Bratislava), I.M. Havel (Prague), N.M. Nagorny (Moscow), M. Nivat, M. Novotny (Brno), A. Salomaa (Turku), P.H. Starke (Berlin), P.H. Trakhtenbrot (Novosibirsk), E.G. Wagner (New York), J.B. Wright (New York), J.A. Goguen (Los Angeles), J.W. Thatcher (New York)

MFCS 1977

Tatranska Lomnica (Czechoslovakia)

Program Committee: I.M. Havel (chair), J. Becvar, J. Gruska, J. Horejs, I. Korec, M. Novotny, B. Rovan, J. Sturc

Invited Speakers: G. Ausiello (Roma), A. Blikle (Warsaw), L. Boasson (Amiens), C.C. Elgot (New York), E. Engeler (Zurich), A.P. Ershov (Novosibirsk), F. Gecseg (Szeged), H. Wozniakowski (Warsaw), H.A. Maurer (Karlsruhe), Th. Ottman (Karlsruhe), A. Salwicki (Warsaw), C.P. Schnorr (Frankfurtam Main), B.A. Trakhtenbrot(Novosibirsk), L.G. Valiant (Edinburgh), G. Wechsung (Jena), J.B. Wright(New York), E.G. Wagner (New York), J.W. Thatcher (New York)

MFCS 1978

Zakopane (Poland)

Program Committee: J.W. de Bakker (Amsterdam), H.J. Genrich (Bonn), J. Gruska (Bratislava), P. Hajek (Prague), K. Indermark (Aachen), B. Mayoh (Aarhus), R. Milner (Edinburgh), Z. Pawlak (Warsaw), H. Rasiowa (Warsaw), A. Salwicki (Warsaw), P. Starke (Berlin), B.A. Trakhtenbrot (Novosibirsk), W.M. Turski (Warsaw), J. Winkowski (Warsaw)

Invited Speakers: P. van Emde Boas (Amsterdam), B. Courcelle (Le Chesnay), M. Nivat (Paris), E.W. Diskstra (Nuenen), V.E. Kotov (Novosibirsk), B.H. Mayoh (Aarhus), R. Milner (Edinburgh), E.G. Wagner (New York), J.W. Thatcher (New York), J.B. Wright (New York)

MFCS 1979

Olomouc (Czechoslovakia)

Program Committee: J. Becvar (chair), J. Gruska, P. Hajek, M. Chytil, J. Kral, M. Novotny, B. Rovan

Invited Speakers: J.W. de Bakker (Amsterdam), J.M. Barzdin (Riga), A.J. Blikle (Warsaw), R.V. Book (Santa Barbara), R. Freivalds (Riga), J. Hartmanis (Ithaca), I.M. Havel (Prague), G.D. Plotkin (Edinburgh), H.A. Maurer (Graz), K. Mehlhorn (Saarucken), R. Milner (Edinburgh), V.R. Pratt (Cambridge), A. Salomaa (Turku), A.O. Slisenko (Leningrad), D. Wood (Ontario)

MFCS 1980

Rydzyna (Poland)

Program comitee: J.W. de Bakker, J. Becvar, D. Bjorner, A. Blikle, R.M. Burstall, P. Dembinski (chair), H. Ehrig, J. Gruska, V.E. Kotov, P. Lauer, K. Lautenbach, A. Mazurkiewicz, U. Montanari, J.W. Thatcher, J. Winkowski

Invited Speakers: D. Bjorner, R.M. Burstall, H.J. Genrich, K. Lautenbach, P.S. Thiagarajan, J. Hartmanis, S.R. Mahaney, R.M. Keller, C.K. Wong, W.A. Wulf

MFCS 1981

Strbske Pleso (Czechoslovakia)

Program Committee: A. Blikle (Warsaw), R.V. Book (Santa Barbara), W. Brauer (Hamburg), M. Chytil (Prague, chair), P. Dembinski (Warsaw), P. van Emde Boas (Amsterdam), E. Engeler (Zurich), A.P. Ershov (Novosibirsk), J. Gruska (Bratislava), J. Hartmanis (Ithaca), I.M. Havel (Prague), R.A. Karp (Berkeley), H.A. Maurer (Graz), V.R. Pratt (Cambridge), H. Rasiowa (Warsaw), A. Salomaa (Turku), A.O. Slisenko (Leningrad), G. Wechsung (Jena)

Invited Speakers: J.L. Bentley (Pittsburg), T. Ottman (Karlsruhe), A.P. Ershov (Novosibirsk), R. Freivalds (Riga), D. Joseph (Ithaca), P. Young (Lafayette), B. Korte (Bonn) R. Schrader (Bonn), B. Monien (Paderborn), I.H. Sudborough (Evanston), J. Nesetril (Prague), A. Nijholt (Amsterdam), J. van Leeuwen (Utercht), M.H. Overmars (Utrecht), L.G. Valiant (Edinburgh), S. Skyum (Edinburgh), R. Valk (Hamburg)

MFCS 1984

Prague (Czechoslovakia)

Program Committee: J. Bevar (Prague), J. Berstel (Paris), A. Blikle (Warsaw), R. Book (St. Barbara), W. Brauer (Hamburg), M. Chytil (Prague, chair), P. van Emde Boas (Amsterdam), R. Freivalds (Riga), J. Hartmanis (Ithaca), V. Koubek (Prague), W. Lipski (Warsaw), A. Meyer (Cambridge), A. Salwicki (Warsaw), A. Slisenko (Leningrad), J.W. Thatcher (Yorktown Heights), L. Valiant (Cambridge), G. Wechsung (Jena), J. Wiedermann (Bratislava), M. Yannakakis (Murray Hill)

Invited Speakers: J.L. Balcazar (Barcelona), D.Yu. Grigorev (Leningrad), J. Gruska (Bratislava), Ch.M. Hoffmann (West Lafayette), G. Hotz (Saarbrucken), M. Jantzen (Hamburg), G. Longo (Pisa), A. Mazurkiewicz (Warsaw), D. Perrin (Paris), F.P. Preparata (Illinois), A.L. Semenov (Moscow)

MFCS 1986

Bratislava (Czechoslovakia)

Program Committee: A. Adachi (Tokyo), G. Ausiello (Rome), E. Borger (Pisa), L. Budach (Berlin), A.P. Ershov (Novosibirsk), R. Freivalds (Riga), T. Gergely (Budapest), J. Gruska (Bratislava, chair), I. Guessarian (Paris), P. Hajek (Prague), M. Nivat (Paris), T. Ottman (Karlsruhe), F.P. Preparata (Urbana), H. Rasiowa (Warsaw), B. Rovan (Bratislava), A. Salomaa (Turku), I.H. Sudborough (Richardson), J. van Leeuwen (Utrecht), E. Wagner (Yorktown Heights), W. Welcher (Dresden), J. Wiedermann (Bratislava), D. Wood (Waterloo)

Invited Speakers: R. Freivalds (Riga), J. Berstel (Paris), M. Broy (Passau), M.P. Chytil (Prague), H. Ehrig (Berlin), P. van Emde Boas (Amsterdam), J. von zur Gathen (Toronto), K. Hirose (Tokyo), J. Hopcroft (Ithaca), O.H. Ibarra (Minneapolis), D.T. Lee (Evanston), J. Ian Munro (Waterloo), J. Tiuryn (Warsaw)

MFCS 1988

Carlsbad (Czechoslovakia)

Program Committee: M. Chytil (Prague, chair), F.J. Brandenburg (Passau), A. De Luca (Naples), P. van Emde Boas (Amsterdam), R. Freivalds (Riga), J. Gruska (Bratislava), J. Hartmanis (Ithaca), M. Hennessy (Brighton), Ker-I-Ko (Stony Brook), V. Kotov (Novosibirsk), V. Koubek (Prague), E. Lawler (Berkeley), O. Lupanov (Moscow), A. Mazurkiewicz (Warsaw), D. Perrin (Paris), P. Pudlak (Prague), G. Rozenberg (Leiden), A. Salomaa (Turku), A. Salwicki (Warsaw), J. Thatcher (Yorktown Height), G. Wechsung (Jena)

Invited Speakers: R.V. Book, U. Schonning, L.A. Hemachandra, C. Boehm, L.A. Cherkasova, J. Reif, A. Borodin, H. Wozniakowski, B. Monien, I.H. Sudborough, M. Crochemore, I. Simon, M. Wirsing, E. Kinber

MFCS 1989

Porabka-Kozubnik (Poland)

Program Committee: A. Arnold (Bordeaux), J. de Bakker (Amsterdam), A. Blikle (Warsaw), P. van Emde Boas (Amsterdam), A.P. Ershov (Novosibirsk), J. Gruska (Bratislava), H. Langmaack (Kiel), A. Maggiolo-Schettini (Pisa), G. Mirkowska (Warsaw, chair), P. Moses (Aarhus), M. Protasi (Roma), A. Salwicki (Warsaw)

Invited Speakers: V.N. Agafonov, B. Courcelle, D. Harel, J. Hartmanis, V.E. Kotov, K. Mehlhorn, E.-R. Olderog, B.A. Tarkhtenbrot

MFCS 1990

Banska Bystrica (Czechoslovakia)

Program Committee: S. Abiteboul (Paris), D. Bjorner (Lyngby), M. Broy (Munchen), M. Chytil (Prague), P. van Emde Boas (Amsterdam), M. Fischer (New Haven), I. Guessarian (Paris), O. Ibarra (Santa Barbara), P. Kanellakis (Providence), I. Korec (Bratislava), V.E. Kotov (Novosibirsk), K. Mehlhorn (Saarbrucken), G. Mirkowska (Warsawa), D. Mundici (Milan), I. Nementi (Budapest), B. Rovan (Bratislava, chair), Ch. Rackoff (Toronto), A. Salomaa (Turku), G. Wechsung (Jena)

Invited Speakers: E. Borger (Heidelberg), J.-P. Jouannaud (Orsay), D. Kozen (New York), P. Pudlak (Prague), Ch. Meinel (Berlin), F. Meyer auf der Heide (Paderborn), A.L. Selman (Boston), J. Tiuryn, (Warsaw) J. Toran (Barcelona), W.G. Vree (Amsterdam)

MFCS 1991

Kazimierz Dolny (Poland)

Program Committee: K. Apt (Amsterdam), J. Barzdin (Riga), A. Blikle (Warsaw), M. Broy (Munich), R. Cori (Bordeaux), R. De Nicola (Pisa), J. Gruska (Bratislava), Y. Gurevich (Ann Arbor), K. Jantke (Leipzig), G. Jones (Manchester), G. Mirkovska (Warsaw), V. Pratt (Stanford), B. Rovan (Bratislava), D. Sannella (Edinburgh), A. Tarlecki (Warsaw, chair), J. Winkowski (Warsaw)

Invited Speakers: J.L. Lassez (Yorktown Heights), P. Lescane (Nancy), Z. Manna (Stanford), A. Pnueli (Rehovot), M. Nielsen (Aarhus), A. Salwicki (Warsaw)

MFCS 1992

Prague (Czechoslovakia)

Program Committee: J. Berstel (Paris), A.J. Blikle (Warsaw), R.V. Book (Santa Barbara), M. Chytil (Prague), S.A. Cook (Totronto), K. Culik II (Columbia), P. van Emde Boas (Amsterdam), R.V. Freivalds (Riga), I.M. Havel (Prague), J. Hromkovic (Paderborn), V. Koubek (Prague), M. Kuby (Berkeley), V. Pratt (Stanford), A.R. Meyer (Cambridge), A. Salomaa (Turku), A. Salwicki (Warsaw), A.L. Semenov (Moscow), M. Wirsing (Passau)

Invited Speakers: P.K. Agarwal (Durham), J. Matousek (Praha), J. Diaz (Barceona), P. Rossmanith (Munchen), W. Rytter (Warsaw), M. Mihail (Morristown), P. Orponen (Helsinki), J.V. Tucker (Swansea), J.I. Zucker (Ontario), U. Vishkin (Tel Aviv), O. Watanabe (Tokyo), J. Wiedermann, (Bratislava) A. Widgerson (Princeton)

MFCS 1993

Gdansk (Poland)

Program Committee: J. Adamek (Prague), M.A. Bednarczyk (Gdansk), J.A. Bergstra (Amsterdam), A.M. Borzyszkowski (Gdansk), B. Courcelle (Bordeaux), H.-D. Ehrich (Braunschweig), I. Havel (Praha), G. Huet (Paris), N. Jones (Kobenhavn), E. Moggi (Genova), V. Nepomniaschy (Novosibirsk), E.-R. Olderog (Oldenburg), F. Orejas (Barcelona), A. Poinge (St. Augustin), I. Sain (Budapest), D.A. Schmidt (Manhattan, Kansas), S. Sokolowski (Gdansk, chair), M. Wirsing (Munchen)

Invited Speakers: K.R. Apt (Amsterdam), A. Arnold (Bordeaux), R. Burstall (Edinburgh), V. Diekert (Stuttgart), M. Hennessy (Brighton), F. Honsell (Udine), R. Milner (Edinburgh), A.M. Pitts (Cambridge), V. Pratt (Stanford), G. Rozenberg (Leiden, Colorado), A. Salomaa (Turku), P. Wadler (Glasgow)

MFCS 1994

Kosice (Slovakia)

Program Committee: H. Alt (Berlin), A. Arnold (Bordeaux), H. Comon (Orsay), P. Degano (Pisa), J. Diaz (Barcelona), V. Geffert (Kosice), J. Kleijn (Leiden), W. Kuich (Vienna), J. van Leeuwen (Utrecht), T. Lengauer (St. Augustin), F. Meyer auf der Heide (Paderborn), M. Nivat (Paris), I. Privara (Bratislava, co-chair), A. Salomaa (Turku), D. Sannella (Edinburgh), U. Schoning (Ulm), S. Sokolowski (Gdansk), A. Tarlecki (Warsaw), J. Wiedermann (Praha)

Invited Speakers: T. Cheatham (Cambridge), M. Cosnard (Lyon), P. Duris (Geneve), Z. Esik (Szeged), J.A. Makowsky (Haifa), B. Monien (Paderborn), J. Lipton (Wesley), M.J. O'Donnell (Chicago), F. Orejas (Barcelona), H. Ehrig (Berlin), M. Paterson (Coventry), P.A. Pevzner (Pennsylvania), J. Sgall (Prague), G. Winskell (Aarhus)

MFCS 1995

Prague (Czech Republic)

Program Committee: G. Ausiello (Rome), D. Bjorner (Macau), M. Broy (Munich), P. Clote (Munich), B. Courcelle (Bordeaux), J. Diaz (Barcelona), J. Feldman (Berkeley), P. Hajek (Prague, co-chair), J. Karhumaki (Turku), V. Koubek (Prague), M. Nielsen (Aarhus), W. Penczek (Warsaw), I. Privara (Bratislava), P. Pudlak (Prague), B. Rovan (Bratislava), G. Rozenberg (Leiden), E. Shamir (Jeruzalem), M. Sipser (Cambridge), C. Stirling (Ediburgh), P. van Emde Boas (Amsterdam), G. Wechsung (Jena), I. Wegener (Dortmund), A. Widgerson (Jerusalem), J. Wiedermann (Prague, chair), D. Wood (London), J. Zlatuska (Brno)

Invited Speakers: S. Arnborg (Stockholm), V. Geffert (Kosice), G. Gottlob (Vienna), J. Hartmanis (Cornell), R. Karp (Berkeley), D. Lehmann (Jerusalem), D. Perrin (Paris), A.A. Razborov (Moscow), J. van Leeuwen (Utrecht), P. Vitanyi (Amsterdam)

MFCS 1996

Krakow (Poland)

Program Committee co-chairs: W. Penczek, A. Szalas

Invited Speakers: E.M. Clarke, V. Diekert, A. Gibbons, P.D. Mosses, P.S. Thiagarajan, D. Peled, J.B. Remmel, D. Sannella, J. Tiuryn, V.A. Uspensky

MFCS 1997

Bratislava (Slovakia)

Program Committee: G. Ausiello (Italy) , J. Diaz (Spain), P. Duris (Slovakia), T. Eiter (Austria), R. Freivalds (Latvia), F. Gecseg (Hungary), J. Karhumaki (Finland), H. Kirchner (France), H.J. Kreowski (Germany), F. Meyer auf der Heide (Germany), M. Nielsen (Denmark), W. Penczek (Poland), V. Pratt (USA), I. Privara (Slovakia, co-chair), B. Rovan (Slovakia), P. Ruzicka (Slovakia, chair), A. Salwicki (Poland), D. Sotteau (France), J. van Leeuven (The Netherlands), J. Wiedermann (Czech Republic), J. Zlatuska (Czech Republic)

Invited Speakers: L. Babai (Chicago), C. Dwork (San Jose), U. Montanari (Menlo Park and Pisa), J. Krajicek (Prague), S. Abramsky (London), K.R. Reischuk (Luebeck and Kyushu), N. Dershowitz (Urbana and Jerusalem), U. Schoening (Ulm), J. Hromkovic (Aachen), D. Roth (Rehovot), H. Bodlaender (Utrecht)

MFCS 1998

Brno (Czech Republic)

Program Committee: S. Abramsky (Edinburgh), B. Buchberger (Linz), J. Diaz (Barcelona), V. Diekert (Stuttgart), J. Gruska (Brno, co-chair), I. Guessarian (Paris), T. Henzinger (Berkeley), R.J. Lipton (Princenton), G. Mirkowska (Pau), F. Moller (Uppsala), U. Montanari (Pisa), J. Nesetril (Prague), M. Paterson (Warwick), G. Paun (Bucharest), J. Sgall  (Prague), W. Thomas (Kiel), J. Tiuryn (Warszaw), U. Vaccaro (Salerno), P. Vitanyi (Amsterdam), P. Voda (Bratislava), M. Wirsing (Munich), J. Zlatuska (Brno, co-chair)

Invited Speakers: G. Ausiello (Rome), E. Borger (Pisa), Yu. Gurevich (Ann Arbor), R.M. Karp (Seattle), K. Mehlhorn (Saarbrucken), S. Micali (MIT-Cambridge), M. Nielsen (Aarhus), A. Pnueli (Rehovot), P. Pudlak (Prague), C. Stirling (Edinburgh), J. Wiedermann (Prague)

MFCS 1999

Szklarska Poreba (Poland)

Program Committee: B. Chlebus (Warsaw), O. Grumberg (Technion), F.M. auf der Heide (Paderborn), F. Henglein (Copenhagen), S. Jukna (Trier, Vilnius), A. Jung (Birmingham), M. Karonski (Poznan), M. Krause (Mannheim), M. Kutylowski (Wroclaw, co-chair), E. Mayr (Munich), L. Pacholski (Wroclaw, chair), W. Penczek (Warsaw), J.-E. Pin (Paris), B. Pfitzmann (Saarbrücken), B. Rovan (Bratislava), M. Rusinowitch (Nancy), G. Schnitger (Frankfurt am Main), G. Tardos (Budapest), M. Thorup (AT&T Labs-Research), P. Urzyczyn (Warsaw), T. Wilke (Aachen)

Invited Speakers: M. Dyer (Leeds), D. Kozen (Cornell), G. Manzini (Piemonte), S. Rajsbaum (Mexico), Mads Tofte (Copenhagen)


Back to MFCS 2000 Home Page


Department of Computer Science, Faculty of Mathematics and Physics, Comenius University, Bratislava
All rights reserved. © 2000
Last modified: June 28, 2000